niedziela, 12 czerwca 2016

Polska – Irlandia Północna 1:0 (0:0) – Wygrywamy po bramce Milika!

Cierpliwa gra, gol Arkadiusza Milika oraz odrobina szczęścia okazały się receptą na sukces Polaków, którzy rozpoczęli Euro 2016 od zwycięstwa 1:0 nad Irlandią Północną.

W swoich dwóch poprzednich występach w Mistrzostwach Europy, Polacy albo schodzili z murawy pokonani, albo dzielili się z rywalami punktami.

W meczu inauguracji Euro 2016, biało-czerwoni zasłużenie po raz pierwszy sięgnęli po komplet punktów, zdecydowanie dominując nad Irlandią Północną i wygrywając po bramce Arkadiusza Milika.

Podopieczni Michaela O’Neilla zaimponowali twardą obroną i chwilami agresywnymi wejściami, jednak przy piłce znajdowali się rzadko.

Gęsto ustawieni Irlandczycy z Północy utrudniali Polakom dojście do swojej bramki. Po pięciu minutach uderzył Krzysztof Mączyński, ale jego strzał został zablokowany. Kolejne nieudane próby zaliczyli też Kuba Błaszczykowski oraz Robert Lewandowski.

Groźnie zrobiło się w 31. minucie, kiedy przy asyście Bartosza Kapustki uderzył Milik, posyłając jednak piłkę ponad poprzeczkę. Młody pomocnik Cracovii chwilę później wykorzystał chaos w polu karnym Irlandii Północnej, ale wówczas czujność zachował bramkarz Michael McGovern.

Po zmianie stron Polacy nadal walczyli o przebicie się do bramki Irlandczyków z Północy, którzy hurtem obstawiali Lewandowskiego. Tymczasem zagrożenie przyszło ze strony Milika, który w 51. minucie z pomocą Błaszczykowskiego celnie huknął z krawędzi pola karnego.

Irlandia Północna zagroziła Polsce w polu karnym dopiero w 67. minucie, ale ‚główkę’ Garetha McAuleya wybił czujny Wojciech Szczęsny. W następującej po tym kontrze, bardzo blisko drugiego gola był Błaszczykowski, ale jego strzał w długi róg był minimalnie niecelny.

Szczęsny potem znakomicie zainterweniował przy próbie Conora Washingtona, odważnie wbiegając rezerwowemu napastnikowi pod nogi.

Do końca spotkania dla biało-czerwonych dobrą okazję stworzył jeszcze Grzegorz Krychowiak, ale jego solowa akcja nie była dość celna. Defensywny pomocnik przez całe spotkanie świetnie kierował grą drużyny, która bardzo skorzystała też z obecności 18-letniego Kapustki.

Ostatnie minuty starcia były już chaotyczne, a niedługo po stłuczce Szczęsnego z Łukaszem Piszczkiem pierwsza wygrana biało-czerwonych stała się faktem.

W czwartek Polaków czeka już zadanie większego kalibru, jakim będzie starcie z Niemcami na Stade de France w Paryżu. Stawka na wygraną Polaków wynosi 5.75, a na wygraną Niemców 1.57.

Polska – Irlandia Północna 1:0 (0:0)

1:0 – Arkadiusz Milik 51 minuta

Składy:

Polska: Wojciech Szczęsny, Michał Pazdan, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk – Jakub Błaszczykowski (80 min. Kamil Grosicki), Krzysztof Mączyński (78 min. Tomasz Jodłowiec), Grzegorz Krychowiak, Bartosz Kapustka (88 min. Sławomir Peszko) – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Irlandia Pólnocna: Michael McGovern – Conor McLoughlin, Craig Cathcart, Jonny Evans, Gareth McAuley, Shane Ferguson (66 min. Conor Washington) – Paddy McNair (46 min. Stuart Dallas), Olivier Norwood, Steven Davis, Chris Baird (76 min. Jamie Ward) – Kyle Lafferty

Sędziował: Ovidiu Hategan (Rumunia)

Żółte kartki: Kapustka, Piszczek – Cathcart

Widzów: 33 742