piątek, 8 lipca 2016

Griezmann wprowadził Francję do finału!

Dwa trafienia fantastycznego Antoine’a Griezmanna rozstrzygnęły czwartkowy półfinał Francji z Niemcami. Gospodarze wygrali 2:0, a o tytuł najlepszej drużyny Euro 2016 zagrają w niedzielę z Portugalią. Wynik rozgrywanego na Stade Velodrome w Marsylii półfinałowego meczu pomiędzy Niemcami a Francją wcale nie odzwierciedla przebiegu gry. Gospodarze zaczęli obiecująco, ale po kilku minutach dominacji i niezbyt groźnym uderzeniu Antoine’a Griezmanna inicjatywę na murawie przejęli mistrzowie świata.

Podopieczni Joachima Löwa swobodnie wymieniali piłkę między sobą, co pewien czas znajdując lukę w defensywie rywali. Najlepsze okazję spadły do Thomasa Mullera, ale gwiazdor Bayernu potwierdził jedynie, że forma opuściła go na tych mistrzostwach.

Wydawało się, że obie drużyny udadzą się na przerwę z wynikiem remisowym, ale w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry pierwszej połowy włoski sędzia Nicola Rizzoli podjął dość kontrowersyjną decyzję i odgwizdał rzut karny dla Francji za rzekome dotknięcie piłki ręką przez Bastiana Schweinsteigera.

Kapitan niemieckiej drużyny walczył o dośrodkowaną piłkę z Patricem Evrą i chociaż wyciągnął ręce do przodu, to nawet liczne powtórki telewizyjne nie dają 100-procentowej pewności, że doszło do kontaktu. Ostatecznie ‚jedenastkę’ pewnie wykorzystał Griezmann i na półmetku to Francuzi byli bliżej upragnionego finału. W drugiej połowie Niemcy nie spuszczali z tonu i wciąż cierpliwie atakowali, ale nie potrafili pokonać Hugo Llorisa.

Co gorsza, z powodu kontuzji boisko opuścił Jerome Boateng, a chwilę potem z zamieszania związanego z przetasowaniami w niemieckiej defensywie skorzystał Griezmann, który tym razem najszybciej doszedł do bezpańskiej piłki odbitej przez Manuela Neuera i podwyższył prowadzenie na 2:0. Niemcy z całych sił próbowali odwrócić losy meczu, ale tego dnia nie mieli szczęścia i chociaż byli lepszą drużyną, to koniec końców musieli pogodzić się z porażką.

Francuzi z kolei mogą być zadowoleni z gładkiej wygranej i z formy Griezmanna, który ustrzelił już sześć bramek na Euro 2016, co jest najwyższym wynikiem od 32 lat, kiedy to z dziewięcioma golami turniej zakończył jego słynny rodak Michel Platini.

W niedzielnym finale, który zostanie rozegrany na Stade de France, Trójkolorowi zmierzą się z Portugalią, która w środowym półfinale odprawiła Walię (2:0).