niedziela, 26 czerwca 2016

Awansowaliśmy do ćwierćfinału Euro 2016! Rzuty karne rozstrzygnęły!

Reprezentacja Polski po udanej serii rzutów karnych wygrała ze Szwajcarią, uzyskując tym samym historyczny awans do 1/4 finału mistrzostw Europy. Po 120. minutach był remis 1:1. Nasza reprezentacja wytrzymała napór Szwajcarów, by serii rzutów karnych ograć popularnych Helwetów.
Kluczową ‚jedenastkę’ w drugiej serii strzałów zmarnował Granit Xhaka, posyłając piłkę tuż obok słupka bramki Łukasza Fabiańskiego. Z kolei naszą wygraną przypieczętował Grzegorz Krychowiak, który jako ostatni podszedł do piłki ustawionej na 11. metrze.

Jeśli chodzi o sam mecz, to rozegraliśmy bardzo dobrą pierwszą połowę udokumentowaną bramką Kuby Błaszczykowskiego. Skrzydłowy był najjaśniejszą postacią w drużynie Adama Nawałki, a piłkę w siatce ulokował płaskim strzałem między nogami bramkarza Yanna Sommera, wykorzystując dośrodkowanie Kamila Grosickiego i unik Arkadiusza Milika. Napastnik Ajaxu Amsterdam mógł dać prowadzenie Polakom już w 2. minucie, ale uderzył nad poprzeczką, tym samym marnując sprezentowaną przez rywala piłkę.

W zupełnie innym tonie mecz toczył się od początku drugiej połowy. Szwajcarzy podkręcili tempo, coraz mocniej naciskając biało-czerwonych. Świetnie grał Xherdan Shaqiri, który najpierw przymierzył w poprzeczkę, a chwilę później popisał się cudownym strzałem z przewrotki, z którym Fabiański nie miał żadnych szans. Pomocnik Stoke City ustrzelił najpiękniejszego gola tych mistrzostw, ale jego Szwajcaria nie zdołała awansować do ćwierćfinału, chociaż podczas bezbramkowej dogrywki była o wiele bliższa zdobycia gola na 2:1.

Biało-czerwoni wykonali kolejny historyczny krok i weszli do najlepszej ósemki turnieju, a o półfinał zagrają w czwartek z Portugalią. Mecz odbędzie się na stadionie Stade Velodrome  w Marsylii, początek spotkania o 21:00.