niedziela, 3 lipca 2016

Niemcy pokonali Włochów w karnych, awansowali do półfinału

Niemiecka reprezentacja dołączyła do grona półfinalistów Euro 2016, a trener Joachim Löw podkreślił, że jego drużyna w pełni zasłużyła na zwycięstwo z Włochami. Sobotni ćwierćfinał pomiędzy Niemcami a Włochami przeciągnął się do serii rzutów karnych, które były emocjonujące i wynagrodziły poprzednie 120. minut gry.

Najpierw obie drużyny zaserwowały kibicom piłkarskie szachy. Selekcjonerzy Joachim Löw i Antonio Conte postanowili zastosować taktykę z trzema środkowymi obrońcami, co odbiło się w ilości stwarzanych okazji przez ich podopiecznych.

W regulaminowym czasie gry było 1:1, a oba gole padły w atrakcyjniejszej drugiej połowie. Jako pierwsi cios zadali Niemcy, którzy prowadzenie objęli w 65. minucie, gdy piłkę zagraną przez Jonasa Hectora wbił do siatki Mesut Ozil. Wydawało się, że mecz jest pod kontrolą Niemców, ale na kwadrans przed końcem piłkarze włoskiego zespołu otrzymali rzut karny za blokowanie dośrodkowania ręką przez Jerome’a Boatenga. Do jedenastki podszedł Leonardo Bonucci i mocnym uderzeniem tuż przy słupku pokonał Manuela Neuera.

Po wyrównaniu stanu meczu, jego tempo siadło, a obie strony bardziej obawiały się straty kolejnej bramki niż wierzyły w strzelenie zwycięskiego gola. W efekcie doszło do jedenastek, które trwały przez dziewięć serii, na co złożyła się fatalna dyspozycja strzelców. W ostatniej próbie uderzenie Matteo Darmiana obronił Neuer, a po chwili Hector nie dał szans Gianluigiemu Buffonowi i Niemcy mogli świętować awans do półfinału Euro 2016.

Wcześniej swoje próby przestrzelili Simone Zaza, Graziano Pelle i Bonucci dla Włoch, a także Thomas Muller, Mesut Ozil i Bastian Schweinsteiger dla Niemców.

„To był mecz na bardzo wysokim poziomie taktycznym z obu stron” – powiedział na wstępie selekcjoner niemieckiej kadry.

„Myślę, że byliśmy lepsi. Włosi byli mocni w środku pola, ale my również. Nie sądziłem, że oni strzelą gola, ale otrzymali niefortunny rzut karny.

„Oczywiście, końcówka była dla nas szczęśliwa, ale podczas meczu byliśmy lepsi, mieliśmy dwie lub trzy okazję więcej niż oni” – dodał Löw. W półfinale, który odbędzie się 7 lipca o godzinie 21:00, Niemcy zagrają ze zwycięzcą meczu Francja – Islandia.